Rozhodli ste sa, že nechcete nechať svoje peniaze len tak ležať na účte? Keď uvažujeme o tom, kde investovať peniaze, mali by sme si najskôr povedať rozdiel medzi sporením a investovaním. Kým aj to najlepšie sporenie len kumuluje prebytočnú hotovosť, investovanie robíme za účelom dosiahnutia zisku.

Väčšina Slovákov si len sporí prebytočnú hotovosť na bežných a sporiacich účtoch alebo ako termínovaný vklad, no tie im prinášajú len minimálne až nulové zhodnotenie peňazí. Na trhu je však množstvo výhodnejších možností, ako zhodnotiť peniaze.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na to, kam investovať peniaze. K dispozícií máme tisíce možností na investovanie peňazí. Či už je to investícia do fondov, investovanie do zlata, investovanie do akcií, investovanie do dlhopisov alebo investícia do realít. Každá investícia má svoje pre a proti. Detailné porovnanie a vlastnosti jednotlivých produktov prehľadne vysvetľujeme aj v tomto porovnávači investičných možností.

Prvoradou otázkou je, akú sumu máte k dispozícii a či a koľko chcete investovať pravidelne. Je to 50 eur mesačne? Alebo chcete zainvestovať jednorazovo 1 000, 5 000 či 10 000 eur?

Ďalším dôležitým faktorom je čas. Kedy sa má investícia vrátiť? Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie zhodnotenie v dlhšom časovom úseku, napríklad chcete sporenie na dôchodok, je najvhodnejšie investovanie do akcií. Treba tu však zohľadniť investičné riziko, ktoré podstupujete, s čím vám rád pomôže skúsený finančný poradca. V dlhších časových horizontoch máte možnosť zvoliť si okrem zaužívaných aktívne spravovaných fondov aj pasívne riešenie – investovanie do indexových fondov.

Myslíte aj na to, čo je cieľom investície. Ak je vaším cieľom nová strecha či rekonštrukcia domu, dobrou investíciou je stavebné sporenie.

Investovanie do fondov

Úplne najbežnejšou a pre širokú verejnosť najbezpečnejšou formou investovania je kolektívne investovanie do podielových fondov. Na trhu je široká ponuka podielových fondov od domácich aj zahraničných správcov. Investovanie do fondov je možné na 3 roky ako aj na 30 rokov. Je to veľmi vhodný nástroj, ako investovať aj malé pravidelné sumy. Fondy ponúkajú akcie, dlhopisy, ale aj ďalšie investičné nástroje. Najväčšou výhodou je stabilita, pretože investícia je rozdelená medzi mnoho firiem, aktív, štátov, kontinentov a “vajíčka” nie sú všetky v jednom košíku.

Investovanie do zlata

Investícia do zlata (alebo investícia do striebra) sa považuje za defenzívnu investíciu a ako ochrana hodnoty majetku v čase. Zaujímavosťou je, že si môžete fyzicky kúpiť zlaté tehličky alebo mince. Ak nemáte dostatočnú sumu, viete si na zlato aj pravidelne odkladať a fyzické zlaté mince vám neskôr pošlú k vám domov. Investičné zlato je vhodným nástrojom na udržanie hodnoty majetku s víziou zhodnotenia, avšak treba si dať pozor, akú časť investičného portfólia tvorí. Pri optimálnom nastavení by do zlata malo smerovať maximálne 10 % úspor investora. Ostatné by mali smerovať do akcií alebo dlhopisov.

Investovanie do nehnuteľností

Investičné nehnuteľnosti predstavujú skvelú formu pasívneho príjmu z prenájmu, ale takisto je to aj prijateľná investícia z pohľadu zhodnotenia. Posledné roky rástli ceny nehnuteľností vysokým tempom. Nevýhodou je vysoký vstupný kapitál a malá likvidita tohto investičného nástroja. Práve preto existujú realitné fondy so stabilnou, niekedy garantovanou výnosnosťou a investícia do realít je takto dostupná každému.

Dlhopisy sú akousi pôžičkou, ktorú poskytuje majiteľ dlhopisu tomu, kto dlhopis vydal. V dohodnutých termínov potom majiteľ dostáva úroky a v termíne splatnosti aj hodnotu celého dlhopisu. Existujú aj tzv. nulové dlhopisy (zero-bondy), ktoré nenesú žiadny pravidelný výnos. Hodnota nulového dlhopisu je však vyššia ako cena, za ktorú investor dlhopis skutočne kúpil. V tom spočíva koncový výnos.