Hypotéka bez účelu, alebo tzv. americká hypotéka je v podstate úver na čokoľvek, pri ktorom nemusíte dokladovať účel použitia poskytnutých finančných prostriedkov. Poskytnuté finančné prostriedky môžete použiť prakticky na čokoľvek – nákladnejšiu rekonštrukciu či kúpu vybavenia až po kúpu auta. S trochou nadsázky by sme ju mohli nazvať napríklad hypotéka na rekonštrukciu domu alebo hypotéka na autoÚrokové sadzby pri hypotékach sú uvádzané p.a., teda ako ročné úrokové sadzby.

Základnou podmienkou pre získanie bezúčelového úveru je založenie nehnuteľnosti ako predmetu zabezpečenia. Nehnuteľnosť sa musí nachádzať na území SR a musí byť určená na bývanie.

Americká hypotéka je podobná ako spotrebný úver, ale oproti nemu má podstatne nižšiu úrokovú sadzbu, dlhšiu dobu splácania (20 prípadne viac rokov) a spravidla je možné pri nej získať vyššiu sumu úveru. Samotná výška poskytnutého úveru je však závislá najmä od hodnoty zakladanej nehnuteľnosti akceptovanej bankou. Niektoré banky vedia poskytnúť americkú hypotéku do výšky 70 % a viac z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

Rovnako ako pri klasickom hypotekárnom úvere má klient možnosť fixácie úrokovej sadzby na niekoľko rokov.