Čo je to fixácia? Fixácia úrokovej sadzby je lehota, počas ktorej ostáva úroková sadzba bezo zmeny, a teda je fixovaná. Úrok sa totižto mení pod vplyvom aktuálnej situácie na trhu. Najbežnejšia doba fixácie je 1, 3, 5 alebo 10 rokov, môže však byť aj iná a závisí iba od konkrétnej banky. Na Slovensku je najrozšírenejšia 3 alebo 5-ročná fixácia.

Existujú aj hypotekárne úvery s variabilnou úrokovou sadzbou. Úrok nie je fixovaný na konkrétne obdobie a jeho výška sa mení každý mesiac podľa aktuálneho kurzu.

Klient si dobu fixácie volí sám, no nie vždy mu dá banka na výber z viac, než 2 lehôt.

Záujmy klientov sú rôzne, a zatiaľ, čo jedni si volia čo najkratšiu dobu fixácie, ostatných naopak zaujíma čo najdlhšia.

  • Krátku dobu fixácie si ľudia volia práve vtedy, keď po jej uplynutí plánujú svoj úver refinancovať. Očakávajú, že úrok sa bude zvyšovať, a preto sa nechcú viazať u jednej banky. Radšej zvolia krátku dobu, ktorá ich neobmedzuje a po jej uplynutí vyhľadajú výhodnejšiu ponuku konkurenta.
  • Dlhá doba fixácie je príťažlivá pre klientov, ktorí majú radi istotu. Vedia totiž, že napríklad najbližších 5 rokov sa ich úrok nebude meniť, vďaka čomu sa vyhnú „opletačkám“ s hľadaním novej banky. Dá sa tvrdiť, že títo klienti ušetria o niečo viac.

Nedá sa teda celkom jasne určiť, ktorá skupina ušetrí viac. Nevedno, či pri krátkej fixácii naozaj zoženiete výhodnejší úver, a taktiež nemôžete tušiť, či pri dlhej fixácii nepremeškáte šancu naraziť na iný, výhodnejší úver. Celá doba fixácie je vlastne o správnej voľbe klienta, ktorá môže ale nemusí byť pre klienta v konečnom dôsledku výhodná.

Otázku hypoték je vždy  vhodné riešiť s odborníkmi. Ak hľadáte optimálne riešenia, kontaktujte odborníkov nášho centra HypoAssistance. Radi a ochotne Vám  poradia, zosumarizujú ponuky všetkých bánk a navrhnú riešenia tak,  aby ste sa mohli rozhodnúť správne.